Portál Práce


zpět na výpis

Au pair - přes agenturu nebo na vlastní pěst?

07.10.2014

Au pair se stává u dnešních studentů čím dál tím více atraktivnější formou brigády. V současné době totiž vyvíjí společnost velký tlak na schopnost dokonale ovládat jeden nebo i více cizích jazyků. Proto řada studentů využívá možnost vycestovat do cizích států za účelem zlepšení svých jazykových znalostí.

Často je možno vyjet prostřednictvím školy, kdy student studuje po dobu jednoho nebo dvou semestrů na škole v zahraničí.. Více atraktivní však je pro dnešní studenty odjet na rok do zahraničí jako au pair, protože, kromě zlepšení znalostí jazyka, je tu i možnost si přivydělat. Co konkrétně znamená být v cizině au pair? Kolik si můžete vydělat? A jak je vůbec možné se au pair stát?

 

Základními podmínkami pro to, abyste se vůbec mohli au pair stát jsou: plnoletost, čistý trestní rejstřík, základní znalost jazyka, zájem a vztah k dětem. Jako au pair máte své povinnosti - hlavní z nich je péče o děti. Samotná tato péče znamená nachystat snídani, připravit děti do školy a případně je tam odvést. Dále s nimi musíte chodit do jejich kroužků, hrát si s nimi a jezdit s nimi na výlety. Je možné, že po vás bude rodina vyžadovat i plnění drobných domácích prací, jakými jsou úklid, praní nebo žehlení. To vše závisí na domluvě s rodiči, můžete mít tedy práci náročnější nebo naopak jednodušší než mají jiné au pair.

Pokud jde o výši kapesného, které od rodiny dostáváte, pohybuje se obvykle v rozmezí mezi 65-120 librami týdně. Vaše rodina vám musí vyplácet kapesné každý týden a zároveň je povinna hradit vám stravu a ubytování.

 

Pokud jste již rozhodnuti odjet na další rok jako au pair do ciziny, máte hned několik možností, jak to zrealizovat. Jendou z nich je odjet prostřednictvím specializované agentury. Existuje řada agentur, které se přímo zaměřují na zprostředkování práce au pair v cizině. Výhodou agentury je, že vám sami zajistí vhodnou rodinu, aniž byste se museli jakkoli zabývat hledáním vy sami. Agentury mají samozřejmě rodiny předem řádně prověřeny, takže by vám neměly po dobu pobytu nastat problémy. Vyřídí za vás i pojištění a letenku. Pokud by náhodou opravdu došlo k nějakým potížím, je tu ještě možnost výměny rodiny za jinou. To vše jsou výhody agentur. Mají však i své stinné stránky, které některé studenty odrazují se na ně obracet. To, co se vám zrovna nemusí příliš zamlouvat je, že za všechny výše uvedené služby si bude agentura strhávat poplatky z vašeho kapesného. Další věcí je, že v mnoha případech k vám agentura přistupuje dost neosobně a někdy může zprostředkování rodiny trvat až příliš dlouho. Z tohoto důvodu někteří volí možnost najít si rodinu na vlastní pěst.

 

Jakým způsobem je tedy možno najít si rodinu sám? Na internetu jsou vytvořeny webové stránky, na kterých se mohou zaregistrovat rodiny i žadatelé o práci au pair. Vám stačí si na těchto stránkách vytvořit vlastní profil, zapsat do něj základní informace o vás a k tomu přidat vámi požadovaná kritéria, jako například počet dětí o které se chcete starat nebo v jaké části země byste chtěli pracovat. Dále už je  vše o komunikaci - vy sami můžete kontaktovat určitou rodinu, která se vám na stránkách zalíbila nebo naopak vy budete dostávat zprávy od rodin, které by o vás měly zájem. Vzájemná komunikace probíhá zpravidla prostřednictvím e-mailů, později třeba i formou video hovorů. Pokud se vám rodina i podmínky, které vám nabízí, zalíbí, můžete si ji přímo vybrat a dále se již spolu domluvíte na konkrétních detailech vašeho pobytu a práce u nich. Výhodou tedy je, že si rodinu sami vyberete dle svých přestav a zároveň nemusíte žádné agentuře platit poplatek za zprostředkování. Rizikem v tomto případě je, že  musíte vzít sami na sebe veškerou zodpovědnost za jakoukoliv nepředvídanou událost i za to, že by se vám rodina nakonec nezamlouvala. Vše si musíte vyřídit sami – letenku, cestovní pojištění apod. Dobrá rada na závěr: u cestovních pojištění existuje možnost vyřídit si pojištění přímo pro au pair, které zahrnuje finanční a hmotnou odpovědnost.

Jaký způsob vycestování byste tedy zvolili Vy?